Wednesday, April 13, 2011

The "Home Store" Savings

Your making dinner. Everything is going perfect. You mix your dry ingredients in your bowl for your families favorite Corn Bread. You open the fridge to find... YOUR OUT OF MILK AGAIN! How will you finish dinner? What will the wee ones drink to give them a full tummy before bed? You NEED milk!!

You or your darling husband make a mad dash to the store for the precious commodity. You can run up to the local connivence store, where the milk is not as fresh & almost a dollar more expensive. Or you can go the 10 miles to the local grocery store for your usual brand.

You loose precious time with your family && husband. Dinner is delayed making everyone cranky, especially the youngest members of your family.

You spend extra cash, not allowed in your carefully planned grocery budget.
You spend about $6.00 on extra gas (15 mpg at $3.50/gal about 20 miles round trip to the grocery store). While in the store every delicious candy bar and sweet treat catches your eye. After all, your hungry, it's just before dinner time. You pick up a soda at $1.50 and a candy bar for $1.00. You've already tacked on $8.50 to that $3.75 gal of milk!! That is quite a bit of money wasted!!

Fuel. $6.00
Extras. $2.50
+ Milk. $3.75
$12.25 for 1 gal of milk
+priceless time with your family

What if there were another option? What if you could have delicious flavorful milk waiting for you anytime you needed it?! What if this milk was in expensive and has at 25 year shelf life??

Welcome to THRIVE && the benefits of creating and maintaining a 'home store'. All the food your family loves right there in your home' waiting for you!!

Thrive Instant milk #10 can makes over 5 gallons of milk at $19.95 (about $3.89 a gallon) and has a shelf life of 25 years! (And by hosting a party you can get this and other products at a great discount!!) Just purchasing one can gives you security that you will never have to make an expensive milk run again!! With sky rocketing fuel cost, the cost of foods, especially milk, will also keep going up and up. Why not allocate some of your grocery budget toward stocking up on Thrive milk? This gives the the insurance and security of knowing no matter how expensive milk gets, you have delicious healthy milk available for your family which you purchased for a lower cost.

Food Storage && a Home Store is a win win option for you and your family!!

~ Go to to shop products and get the best deals on food storage and emergency preparation products.~

~Always be in the know… Sign Up for my Newsletter~

Visit my online store to purchase THRIVE today.

1 comment:

  1. [...] many stinky milk jugs with out checking the date! YUCK! We talked a bit about Option 2 in my post “The Home Store Savings”. No one likes putting pencil to paper on those [...]